Ökofestivali logo

Kaks dekaadi rohemelu – Ökofestival kolib Maanteemuuseumi

Pea kakskümmend aastat Põlvamaa suvede lõppe kaunistanud ja rohelist mõtteviisi kujundanud Ökofestival vahetab vedurit – senine peakorraldaja Põlvamaa Arenduskeskus annab festivalitraditsiooni üle Eesti Maanteemuuseumile, kus sündmus toimetab edasi Elava Tee Festina.

Kui Põlva maavalitsus 2006. aastal Ökofestivali ellu kutsus ja Põlvamaa Arenduskeskus selle edasiseks korraldajaks kujunes, olid „rohelised teemad“ Eestis alles lapsekingades. Mõisted nagu ringmajandus, uuskasutus ja ökoloogiline jalajälg ei olnud kaugeltki veel igapäevased käibefraasid, kohati isegi alles hirmutavad ideed. Põlvamaa võttis aga toona julge sihi olla suunanäitaja ja mõttemustrite ümberkujundaja ning tuua teadlikkus rohelisemast eluviisist inimestele lähemale.

Algusaastatel oli Ökofestival tervet nädalat hõlmav suursündmus. See oli tulvil põnevaid õpitubasid, looduslike materjalide kasutamise ja väärindamise kursuseid, koriluskoolitusi, töötubasid, matku ja ekskursioone. Sõideti läbi terve maakond, et külastada kohalikke rohemeelseid ettevõtteid ja tootjaid. Festivali eesmärk oli lihtne, kuid märgiline – aidata esile tõsta neid kohalikke tegijaid, kes juba toona väärtustasid kestlikkust, pakkuda neile platvormi end tutvustada ning samas ka võimaluse ammutada teadmisi, et kasvada ja laieneda.

Inspiratsiooni täis nädal kulmineerus Karilatsi Vabaõhumuuseumis Ökofestivali laadaga. Sellest kujunes range, kuid armastatud reegliga sündmus – müügile pääses vaid puhas omatoodang ja ehe käsitöö. Anonüümsel importkaubal sinna asja ei olnud, küll aga oodati alati avasüli kõiki rohe-mahe-öko katuskaubamärkide kandjaid.

Aastate jooksul kasvas ja muutus festival koos maakonna ja külastajatega. Algne nädalane programm koondus ajapikku oodatud perepäevaks ja laadaks Karilatsis.

Tänaseks on ring saanud täis selle sõna kõige ilusamas tähenduses. Kahe aastakümne pikkune töö on kandnud vilja – rohemajanduse printsiibid ei ole täna enam ei uudsed ega uskumatud, vaid on osa nii kodusest igapäevaelust, kui ka regionaalsetest ja üleilmsetest arengukavadest ning poliitikatest.

Kuna algne suur eesmärk – teavitustöö ja mõtteviisi muutmine – on esimeseks vahefinišiks täidetud, tõmbab Põlvamaa Arenduskeskus Ökofestivali senisele korraldusringile rohelise lipsu peale. Midagi ei kao ega lõpetata, sündmus liigub mööda ajaloolist Postiteed edasi.

Uueks traditsiooni hoidjaks ja kasvatajaks saab Eesti Maanteemuuseum, kes võtab armastatud omatoodangu laada ja perepäeva formaadi üle ning põimib selle oma tegevustesse ja muuseumikeskkonda. „Ökofestivalist välja kasvanud uus Elava Tee Fest toob külastajateni kvaliteetse väiketootjate laada, töötoad ja tegevused kogu perele, muuseumi eriprogrammid ja giidituurid ning liikuvuse, liiklusohutuse ja keskkonnateadlikkusega seotud teemad. Kõike seda saadab mõnus suvelõpu festivalitunne ja koolialguse ootus,“ kutsub Maanteemuuseumi toimkond kõiki 29. augustil ühiselt Põlvamaa suve lõpetama.

Põlvamaa Arenduskeskus tänab südamest kõiki partnereid, kohalikke tootjaid, Ökofestivali sõpru ja külastajaid, kes on nende aastate jooksul ühiselt Põlvamaa elu ja väärtusruumi rohelisemaks kujundanud.

 

 

Mida teha ja kuhu minna Põlvamaal? Vaata järgi turism.polvamaa.ee

Toetajad: